top of page

כוחות הביטחון מלווים אותנו ואנחנו אותם בכל שנות פעילותו של המכון. למה? כי כישורים ערכיים ופיקודיים צריכים סוג של "תומכי לחימה" משלהם. מכון בשביל החינוך פורש בפני המפקדים מגוון סדנאות, תכנים וסיורים המותאמים לחיילי צה"ל וכוחות הביטחון.

כל התכנים המוצעים נבנים על בסיס הנכונות והרצון לסיוע בפיתוח והעלאת כשירותם הערכית והפיקודית של חיילים ומפקדים כאחד.
 

בשביל המפקד

סדנאות

20170301_154241 (Copy).jpg

חוסן ולכידות יחידתית \
התמודדות עם מצבי לחץ 

שליפה, זהו היתרון אשר אנו מעוניינים שתישארו איתו לאחר הסדנה.
מפקדים אשר יעברו את הסדנה ייצאו עם ארגז כלים ובבואם להתמודד עם מורכבויות הנוגעות למצבי לחץ וחרדה הם יידעו לשלוף את "כלי העבודה" שרכשו ולהתנהל עם המצב בחכמה.

בשביל החוסן: העבודה היומיות בשדה הצבאי בזמן חירום ובשגרה, מזמנת לנו לעתים התמודדות עם מצבי לחץ, פחד וחרדה. במהלך הסדנה נכשיר מפקדים, צוותים ויחידות בסוגיית בניית חוסן יחידתי בשגרה ומנהיגות בחירום. ננוע על הציר שבין חוסן אישי לחוסן קבוצתי ובכך נאפשר למפקדים המשתתפים בה, לגלות את הכוחות הפנימיים והקבוצתיים שלהם.ן באמצעות הכרת אסטרטגיות חדשות לבניית חוסן אישי וקבוצתי-יחידתי. המפקדים יצאו עם ארגז כלים להתמודדות עם מורכבות ואתגרים העולים ממגע עם אוכלוסיות, קבוצות ופרטים וילמדו מיומנויות יישומיות למניעת מצבי לחץ והתמודדות בשטח.

20180902_141438.jpg

סדנת צעדים

קידום אוכלוסיות\ העצמת החייל 
באילו סיטואציות אנו יכולים ללמוד מהו חוסנו האישי והערכי של החייל? האם חוסן אישי הוא תכונה מולדת? האם זו איכות שניתן לשכלל?

בשביל ההעצמה: הסדנה נועדה לחזק את החוסן האישי והערכי של החיילים הלוקחים חלק בסדנה, דרך הצבת אתגרים והתנסות חווייתית בשטח. אחת ממטרות הסדנה הינה להעלות את הכשירות הערכית וחידוד ערך הרעות כחלק מקידום אוכלוסיות. החיילים יתנסו בתקשורת מקרבת ומרחיקה ומיומנויות תקשורת. נעבוד על מיקוד שליטה פנימי וחיצוני וננסה לאתר מוטיבציות חיצוניות והנעה פנימית לפעולה בקרב החיילים, ובכך ליצור חיבור בין העולם הצבאי לתפקוד האזרחי של אותם חיילים, תוך עבודה על שיתוף פעולה ולכידות הקבוצה. הסדנה מותאמת לאופי וצרכי הפרטים בקבוצה.

IMG-20170301-WA0006 (Copy).jpg

סדנת פוש פיננסי

לעתים נדמה במסגרת שירותו הצבאי של החייל כי למידת התנהלות כלכלית ומונחים בסיסיים בכלכלה, רחוקה ברלוונטיות שלה  מאוכלוסיית היעד.  ניתן להבין את הלך המחשבה הזה מאחר והמסגרת הצבאית מספקת מענה במגוון אספקטים ולכן לא תמיד נדרשת ההתכווננות והמחשבה המוקדמת. אז למה באמת? 

בשביל העתיד: הסדנה מסייעת בשיפור חוסנו האישי של החייל, מתוך מחשבה כי הכרות עם מושגים בסיסיים מתוך העולם הפיננסי, התנסות והתנהלות מול עולם הבנקים והכספים יפרק חששות והתנגדויות אשר קיימות בכלל ובקרב פרטים המשתייכים לקידום אוכלוסיות בפרט. התכנים המועברים בסדנה על-ידי מומחי תוכן של מכון "בשביל החינוך", והם כוללים: "כיצד בונים תקציב"; "מה היא התנהלות כלכלית נכונה"; "צמצום הוצאות מתוך מחשבה על חסכון לעתיד"; "תכנון נכון" ושימוש במשאבים באופן נבון כמו גם הכרה עם מושגי הפנסיה, הביטוח, ריביות וכו'. 

20160314_093312 (Copy).jpg

סדנת A+

עבודת צוות בשטח, מעידה על מה שקורה הרבה מתחת לפני השטח. האתגר החווייתי וההתמודדויות שהסדנה מזמנת, מגישים לפנינו במגש של O.D.T את יכולות העבודה המשותפת והדינמיקה הקבוצתית של המשתתפים. על הערך המוסף של סדנה זו אנו יכולים להרחיב רבות אך  את הפאן והאנרגיה המטורפת יהיה לנו מעט קשה להסביר במילים, צריך להיות שם בכדי להבין. 

בשביל הלכידות: סדנת אתגר חוויתי דרך השטח לחיילים, מפקדים וכוחות הביטחון בדגש על עבודת צוות, לכידות חברתית וקבוצתית. הסדנה בנויה ממספר תחנות המשלבות פעילויות O.D.T (פעילות חוץ) ברמות קושי משתנות תוך ביצוע משימות קבוצתיות מורכבות המפתחות חשיבה יצירתית ושת"פ בין חברי הקבוצה. המשתתפים יעבדו בקבוצות קטנות ומעורבות, יחוו אתגרים וילמדו מתוכם על עבודה משותפת, כללי פעילות, ההנאה שבעבודה משותפת, יכולותיו של הפרט וכוחה של הקבוצה.

סיורים

הכירו את נבחרת הסיורים שלנו!

"בשביל החינוך" מזמין אתכם\ן לשלל סיורים וסדרות חינוכיות: חד-יומיות ודו-יומיות, במגוון נושאים,
באזור הנגב המערבי, או בשמו המוכר יותר "עוטף עזה".

שליחות ומנהיגות: בכל מקום ישנם האנשים האלו, יוצאי הדופן אשר אליהם אנו נושאים עיניים. 

בשביל הערכים

אנחנו מציעים מגוון ימי עיון והכשרה למפקדים תוך מתן ידע וכלים פיקודיים להובלה בשטח-ידיעת הארץ והכרת הגזרה. 
נייעץ ונלווה בהדרכה פרטנית וקבוצתית מפקדים בכוחות הביטחון להובלת תהליכים חינוכיים וערכיים במסגרות.

20170712_111234 (Copy).jpg

בשביל ההשראה

עוטף עזה מזמן לנו אנשים מעוררי השראה עם סיפורי מעניינים שהופכים למעניינים מאוד בהתחשב בסביבה בה הם מתרחשים  מגוון סיורים וסדנאות באזור והכרת הגזרה; נתור בשטחים הירוקים, ניפגש עם תושבי המקום, אנשים ונשים מעוררי השראה יוזמים ופורצי דרך בקהילותיהם ונזמן לנו שיח פורה ומעשיר על: התיישבות, ציונות, שליחות, מנהיגות ומה שביניהם.

נדון בשאלות-"מהי שליחות בימינו", "מהם צווי השעה אז והיום", "מנהיגות עבר-הווה-עתיד", "ערכים מובילים" ו"ממה מורכבת דמותו של מנהיג".

"כשירותו הערכית והפיקודית של המפקד": 
"ידע הוא כח" אמרו את זה כבר לפנינו. החיים בעוטף עזה מעניקים לנו כבעלי "שביל החינוך" רובד נוסף של התייחסות לאזור, את מסת המידע הו אנו מעבירים למפקדים בידיעה כי יעבירו את זה הלאה. אפשר לומר שבסיור זה טמונה גם שליחות.

הכשרת מפקדים

הכירו את נבחרת הסיורים שלנו!

“המפקד המחנך”

האחריות המוטלת על כתפיו של המפקד היא גדולה, הוא צריך לדאוג לפקודיו, להובילם ולחנכם.גם למנהיגות דרוש לעתים "פיגומים"  מעין יצירת תשתית חינוך ערכית, עבור כך עוצבה הכשרת "המפקד המחנך" המפקד נדרש להוביל, ליזום ולקיים שיח ערכי בקרב פקודיו. לשם כך, יש להכשירו ולציידו בכלים מגוונים אשר יאפשרו לו לקחת עליו משימה זו באופן המיטבי. 

IMG-20180823-WA0008 (Copy).jpg

בשבילך, המפקד

בשביל הקניית כלל הערכים, הכלים והמיומנויות של המפקדים הנדרשים להובלת תהליכים חינוכיים.
בשביל שיתוף הניסיון ושלנו והכלת כלים יישומים בתחום העבודה עם אוכלוסיות מגוונות, התמודדות עם דילמות העולות מתוך עולם המפקד.
בשביל הסללת הידע הרב והניסיון העשיר בפיתוח, הכשרה והנחיית מפקדים, תוך שימת דגש על הצבת דמות המפקד-המחנך במרכז והבנת הצורך המערכתי בהכשרת המפקדים להובלת תהליכי תוכן משמעותיים וערכיים ביחידתם.
בשביל השילוב והחיבור בין ערכי צה"ל והצרכים האסטרטגיים של מערכת החינוך הצבאית לשדה החברתי. 
בשביל יכולת ההתאמה של תוכניות לימודיות חינוכיות לכל גוף, מה שמאפשר למידה משמעותית, התנסותית וערכית אשר תואמת לערכי רוח צה"ל ואופי הפעילות הצבאית. 
בשביל המודלינג - חינוך למנהיגות והעצמה אישית, שחיקה והתמודדות עם ריבוי משימות, שינויים ומעברים, דינמיקה קבוצתית, מיומנויות הקשבה, גמישות ופשרות בקבוצה. 
בשביל החשיפה לגזרת "נוף-אדם"- שאלות כלפי המקום, כיצד המפגש עם הטבע משתקף בפרקטיקות צבאיות ובעשייה היומיומית של החיילים ומפקדים. 
בשביל הכרת ההיסטוריה והסיפור ההתיישבותי באזור אשר בהם גלומים ערכי צה"ל ומהם ניתן לגזור ערכים חינוכיים כלליים בכלל ונגזרות חינוכיות כלפי היחידה.
בשביל ההקבלה של המורשת ההיסטורית ודמויות היסטוריות (מסע החוצה) אל תהליכים פנימיים תוך יחידתיים של המפקד\החייל (מסע פנימה). 

20180903_101958 (Copy).jpg

בשביל החוסן

העבודה היומיות בשדה הצבאי בזמן חירום ובשגרה, מזמנת לנו לעתים התמודדות עם מצבי לחץ, פחד וחרדה. במהלך הסדנה נכשיר מפקדים, צוותים ויחידות בסוגיית בניית חוסן יחידתי בשגרה ומנהיגות בחירום. ננוע על הציר שבין חוסן אישי לחוסן קבוצתי ובכך נאפשר למפקדים המשתתפים בה, לגלות את הכוחות הפנימיים והקבוצתיים שלהם.ן באמצעות הכרת אסטרטגיות חדשות לבניית חוסן אישי וקבוצתי-יחידתי. המפקדים יצאו עם ארגז כלים להתמודדות עם מורכבות ואתגרים העולים ממגע עם אוכלוסיות, קבוצות ופרטים וילמדו מיומנויות יישומיות למניעת מצבי לחץ והתמודדות בשטח.

"כשירותו הערכית והפיקודית של המפקד":
"ידע הוא כח" אמרו את זה כבר לפנינו. החיים בעוטף עזה מעניקים לנו כבעלי "שביל החינוך" רובד נוסף של התייחסות לאזור, את מסת המידע הו אנו מעבירים למפקדים בידיעה כי יעבירו את זה הלאה. אפשר לומר שבסיור זה טמונה גם שליחות.

 בשביל הערכים :אנחנו מציעים מגוון ימי עיון והכשרה למפקדים תוך מתן ידע וכלים פיקודיים להובלה בשטח-ידיעת הארץ והכרת הגזרה. נייעץ ונלווה בהדרכה פרטנית וקבוצתית מפקדים בכוחות הביטחון להובלת תהליכים חינוכיים וערכיים במסגרות שלהם וסיוע בבניית תכנית הדרכה חינוכית מותאמת צרכים, תוך בחינת החיים בנגב המערבי. 

20181129_113749 (Copy).jpg

בשביל המודלינג

מטרות ההכשרה הינם לחזק את כשירותם של המפקדים להובלת תהליכי תוכן משמעותיים וערכיים ביחידותיהם, תוך הצבת דמותו של המפקד במרכז; והקניית כלים ומיומנויות תקשורת הנדרשות למימוש אחריותם החינוכית ביחידה. נעסוק ב"מהי דמות המפקד המחנך" האידיאלית, מהן המטרות החינוכיות של המפקד ואילו ערכים נגזרים מכך. 

חוסן ולכידות יחידתית:
"ציר הזמן" הוא ביטוי שגור, מה עם "ציר חוסן אישי וקבוצתי" אותו ציר אשר המפקד חייב להיות מצוי בו ולהתנהל בו בבטחה? על סמך הכרה והבנה כי יש לדעת ולהבין כיצד להתנהל בטווח זה פיתחנו את ההכשרה הבאה.

בשביל הסיכום

כל מערך "בשביל המפקד" שלנו הוא על מנת שבנקודה הסופית תצעדו בבטחה בשביל שלכם.

bottom of page