התוכן העיקרי

הודעת התראה

סיור בעקבות החוסן בנגב המערבי

 אתגר הנגב המערבי-

הנגב המערבי הינו אזור נרחב הכולל בתוכו אתרי טבע מרהיבים ושדות מוריקים המניבים תוצרתם לכל הארץ, לא לחינם מכונה האזור "אסם התבואה של ישראל".

 לצערנו, במהלך השנים האחרונות מוכר יותר האזור כעוטף עזה, כחבל ארץ הנתון לאיום מתמיד ולמלחמות תכופות. תחת איום זה מגיבות הקהילות באזור באופן שאינו צפוי, מתחזקות וגדלות- לצד התפתחות טכנולוגית מרשימה בתחומי חקלאות, סביבה וקיימות.

אזור זה מכיל את הסיפורים הגדולים של ההתיישבות הציונית החל מחומה ומגדל דרך 11 הנקודות, מושבי עולים, קליטת מפוני ימית ולאחרונה שלושת יישובי החלוציות שנקלטו מגוש קטיף.

בחבל הבשור נפגוש ציונות במלוא מובן המילה של אנשים וקהילות הרואים ביישובים את קו הגבול של מדינת ישראל והעם היהודי.

איך מתרחש מהלך שכזה, מי לוקח מנהיגות, מה דוחף את התושבים להמשיך וליצור,  כיצד במשך עשור של לחימה מספר התושבים מכפיל עצמו?

מטרה ותיאור כללי של הפעילות:
בירור ערכי של סוגיות מנהיגות, ציונות, קהילה וסביבה בפריפריה תוך סיור ומפגש עם אנשים ומקומות.

תיאור כללי של הפעילות-

יום פעילות וסיור באתרים שונים בנגב המערבי  הכולל מפגש עם אישים ומנהיגים בקהילה, בעלי תפקידים, חקלאים, יזמים, מתיישבים וותיקים וחדשים, תלמידים ואנשי בטחון.

תוך כדי הסיורים נלמד  מושגי חוסן, מנהיגות, קהילה, התיישבות ציונית ויזמות חקלאית מתקדמת- את כלום נשלב במשחק סימולציה ועיבוד אשר יציף את הדילמות ויביא לבירור ערכי אישי של כל אחד מהתלמידים לגבי מושגים כגון הקרבה, עשייה חברתית, קהילתיות, ציונות והתיישבות.

במהלך הסיורים נרד לשדות וניגע בגידולים, נערוך סימולציה של התמודדות עם אתגרים כפי  שיעלו מן הסיור ועיבוד ערכי של המידע והרגשות אותם יביעו ויפגשו המשתתפים .

 

מסלולים:

טיול 3 שעות – ביקור בחמ"ל המועצה, תצפית על הגבול עם עזה, ביקור ביישוב סמוך גדר ומפגש עם תושב המקום, משחק סימולציה.

טיול 5 שעות - ביקור בחמ"ל המועצה, תצפית על הגבול עם עזה, ביקור ביישוב סמוך גדר ומפגש עם תושב המקום, משחק סימולציה, ביקור ביישובי החלוציות (מפוני גוש קטיף) וסיור חקלאות.

2 ימי טיול: ביקור בחמ"ל המועצה, תצפית על הגבול עם עזה, ביקור ביישוב סמוך גדר ומפגש עם תושב המקום, משחק סימולציה, ביקור ביישובי החלוציות (מפוני גוש קטיף) וסיור חקלאות.

ביום השני טיול בנחל הבשור. בטיול נכיר את גלגולי ההתיישבות באזור לאורך השנים, מהתיישבות קדומה לאורך ציר הנחל דרך התיישבות של 11 הנקודות, פינוי סיני וגוש קטיף.
חלקו השני של הטיול יתמקד בנושאי המים והחקלאות. נלמד על שיטות השקיה קודמות, נכיר את המסלול שעובר נחל הבשור- שחוצה 3 גבולות גיאוגרפיים והמורכבות הפוליטית שלו.

 

למי מתאים הסיור:
תלמידי תיכון, קבוצות ותיירות חוץ.